John Gottman patarimai kaip santykiuose spręsti konfliktus

Konfliktai santykiuose ir jų sprendimo būdai pagal John Gottman

Konfliktai santykiuose ir jų sprendimo būdai pagal John Gottman.

Johnas Gottmanas yra vienas garsiausias santykių psichologas – profesorius pasaulyje. Šis žmogus jau daugiau kaip 40 metų tyrinėja  porų santykius, yra atlikęs daugybę eksperimentų su jomis ir apie porų santykius žino tikrai daug. Teigiama, kad Gottmanas pabendravęs su pora bent 5 minutes, gali net 91 % tikslumu pasakyti ar ši pora gali gyventi kartu ar išsiskirs. Per visą savo gyvenimą sukauptą patirtį ir žinias apie porų santykius, Gottmanas sudėjo į savo knygą-  „7 geros santuokos principai“   (Originalus pavadinimas. „The Seven Principles for Making Marriage Work“). Šioje knygoje Gottmanas paneigia daugelį su porų santykiais susijusių faktų, paaiškina, kodėl kai kurios vedybos galiausiai baigiasi skyrybomis, ir pataria, kaip jų išvengti.

Šiame straipsnyje aptarsime esminius patarimus, kaip spręsti konfliktus poroje, kuriuos siūlo pats Gottmanas. 

Gottmanas teigia, kad pagrindinė priežastis dėl ko daugelis sutuoktinių nesutaria ir galiausiai išsiskiria,  yra ta, kad  pagalbos poros pradeda ieškoti  per vėlai – tada, kai problemų išspręsti jau nebeįmanoma arba, kai jas išspręsti nebėra noro ir ūpo dėl per didelio santykių atšalimo. Pyktis kauptis gali metų metus, o vis didėjančios nuoskaudos ir konfliktai gali virsti tikra tiksinčia bomba, kuriai sprogus, kelio atgal jau nebėra. Todėl, nelaukite- ragina profesorius. Nelaukite, kol savaime viskas susitvarkys arba ateis neva tinkamesnis laikas spręsti santykių reikalus, tačiau imkitės veiksmų tučtuojau.

Johnas Gottmanas savo knygoje rašo, kad pagrindinė daugelio porų nesutarimo priežastis yra jų asmenybių ar puoselėjamų vertybių skirtumas. „Sutuoktiniai praleidžia metų metus kartu, vis bandydami pakeisti nepatinkančias mylimojo savybes, tačiau to padaryti tiesiog neįmanoma. Sutuoktiniai galiausiai tik be reikalo iššvaisto savo laiką ir vis tiek išsiskiria“, – tikina profesorius ir pataria su šiais partnerio skirtumais tiesiog susitaikyti.

„Kai poros pradeda suprasti, kad įvairios problemos ir skirtumai tarp jų yra neišvengiama santykių dalis, taip pat, kaip neišvengiamas yra senėjimas ar mirtis, tuomet jie gali būti laimingi kartu. Galbūt šios problemos ir erzina, kelia pyktį, bet jei su jomis nesusitaikysite, tuomet kokia prasmė visą gyvenimą dėl jų kankintis ir būti nelaimingiems?“ – klausia profesorius.

Pateikiame keletą pagrindinių  sėkmingos santuokos ir tvirtų santykių patarimų, kuriuos siūlo John Gotmonas. 

  • Geriau pažinokite vienas kitą. Kiekviena, norinti būti laiminga, pora privalo nepaprastai gerai pažinoti vienas kitą, jie turi atsiminti svarbiausius savo mylimojo gyvenimo įvykius, svarbias datas ir šią informaciją bei savo žinias jie nuolatos turi pasipildyti ir domėtis savo antrosios pusės gyvenimo pokyčiais.
  • Išmokite pyktis. Profesorius tikina, kad pykstantis su savo mylimuoju, kai įvyksta tarpusavio konfliktai, vertėtų daug dažniau vartoti įvardį „aš“, o ne įvardį „tu“. Ši technika gerokai palengvins jausmų išsakymą ir neleis užsipulti ir pradėti kaltinti savo mylimojo. Taip, ženkliai sumažinsite konfliktus ateityje.
  • Išmokite išklausyti savo partnerio. Kai nuomonės išsiskiria dažniausiai nėra matoma ar net nebandoma įsiklausyti  į tai ko nori jūsų partneris ir ką jis sako. Tai yra natūralu, tačiau čia slypi viena iš esminių problemų privedusių prie santykių krizės. Kiekvienam atrodo, aš esu teisus ir mano norai yra pagrįsti ir teisingi, tačiau jeigu tikrai nuoširdžiai norite išsaugoti savo santykius, bandykite ir dar kartą bandykite suvokti, kad pradėti reikia nuo savęs.
  • Svarbiausias gerų santykių elementas – nuoširdūs pokalbiai. Būtent jie, anot psichologo, labiausiai suartina mylimuosius. „Jei vakarais grįžę po darbų susėstumėte ir pasikalbėtumėte, pasipasakotumėte, kaip praėjo diena, pasiguostumėte vienas kitam dėl kilusių nesėkmių, santykiai kur kas pagerėtų ir konfliktai, kuriuos dažnai iššaukia tiesiog tarpusavio nesusišnekėjimas, apmažėtų“, – tikina Johnas Gottmanas.

Kaip jums šie garsaus psichologo patarimai ? Ar pritaikant juos, konfliktai santykiuose iš ties gali sumažėti? Laukiame jūsų nuomonių. Na, o  pilną medžiagą apie visus santykių ypatumus pagal šį profesorių, kaip jau minėjome, skaitykite jo išleistoje knygoje- „7 geros santuokos principai“.

1 Comment

  1. Vilma S

    September 24, 2014 at 3:14 pm

    Gal kas nors pasakytų,kur būtų galima įsigyti šią garsiąją Gotmano knygą- „7 geros santuokos principai“ ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *