5 įspėjamieji signalai apie toksiškus santykius

Toksiški santykiai

Toksiški santykiai

Gražūs ir darnūs santykiai gali būti pats didžiausias laimės šaltinis jūsų gyvenime. Tačiau pasitaiko atvejų, kai santykiai nesiklosto paprastai ir gali sukelti liūdesio ir nepasitenkinimo jausmą. Normalu, kad kartais net ir pačiuose gražiausiuose santykiuose atsiranda trintis ir nesutarimai tam tikrais klausimais. Tačiau jei tarpusavio pykčiai tampa kasdienybe, tai jau gali būti rimta problema.

Kartais du žmonės gali tapti visiškai nesuderinami vienas su kitu. Nors ir kaip anksčiau labai gerai sutarė, jų santykiai palengva gali tapti toksiškais. Komunikacijos ir psichologijos ekspertė daktarė Lillian Glass savo 1995 m. išleistoje knygoje „Toxic People“ toksiškų santykių terminą apibūdina kaip bet kokius santykius, kuriuose partneriai nepalaiko vienas kito, konfliktuoja, kenkia vienas kitam, konkuruoja vienas su kitu, tai santykiai, kuriuose trūksta pagarbos ir darnos. Toksiški santykiai kenkia poroms, neleidžia joms augti ir tobulėti, siekti bendrų tikslų. Štai penki pagrindiniai įspėjamieji ženklai, kad jūsų santykiai gali būti toksiški.

Melas vienas kitam

Bet kokių sveikų santykių pagrindas yra nuoširdumas ir pasitikėjimas. Žmonės, kurių santykiai yra stiprūs ir pozityvūs, pasitiki vienas kitu ir nebijo kalbėtis bet kokiomis temomis. Jie pakankamai gerbia vienas kitą, kad sakytų tik tiesą, kad ir kokia ji bebūtų. Pirmasis ženklas, kad santykiai artėja prie toksiškų, yra tada, kai pradedama jaustis nepatogiai sakant savo partneriui tiesą, nustojus pasitikėti juo. Kai taip nutinka, melas tampa santykių kasdienybe.

Perdėta kontrolė

Dar vienas signalas, rodantis, kad santykiuose ima stigti abipusio pasitikėjimo ir pagarbos, yra elgesio kontrolė. Pastangos perdėtai kontroliuoti vienas kitą santykiuose dažnai parodo partnerių pasitikėjimo vienas kitu stygių. O tai palaipsniui griauna santykių pagrindo tvirtumą. Elgesio kontroliavimas gali pasireikšti įvairiais būdais. Tai gali būti bandymas be pagrindimo atkalbėti partnerį nuo tam tikrų sprendimų priėmimo, pastovus partnerio veiksmų ir buvimo vietos sekimas, ar netgi manipuliavimas ir grasinimas, jei asmuo nenori paklusti kontroliuojančio asmens reikalavimams.

Paramos vienas kitam nebuvimas

Viena iš pagrindinių pozityvių santykių dalių yra žinojimas, kad jūsų partneris visada, kai reikės, bus šalia, padės ir palaikys tiek emociškai, tiek fiziškai. Tokia parama ir palaikymas atsiranda, kai santykiai yra paremti abipuse meile ir prieraišumu. Tačiau, kai santykiai tampa toksiški, tas prieraišumas ir meilumas ima silpnėti. O to pasekme tampa nepastebimas paramos ir palaikymo vienas kitam nykimas.

Partnerio poreikių ir rūpesčių ignoravimas

Dar vienas įspėjamasis signalas, kad santykius palaikantis prieraišumas ir pagarba pamažu dingsta, yra tuomet, kai partneriams tampa nebeįdomūs ir nesvarbūs vienas kito poreikiai ir tam tikri rūpesčiai. Kai žmonės myli ir rūpinasi vienas kitu, jie labai rimtai ir atsakingai atsižvelgia į vienas kito poreikius ir rūpesčius, padeda juos patenkinti, ypač kai kalbama apie sveikatą. Tačiau jei partneris ima skųstis ir priekaištauti, kad įprastų poreikių ar rūpesčių sprendimas yra laiko švaistymas, akivaizdu, kad jūsų poreikiai jiems nebėra prioritetas, partneriai tampa abejingi jums.

Nenoras kalbėtis

Tai turbūt akivaizdžiausias ir svarbiausias ženklas, kad santykiai tampa toksiškais. Bet kokie artimi santykiai, ar jie būtų platoniški, ar romantiški, iš esmės jungia du žmones, kurie vienas kitam yra įdomus, su kuriais malonu leisti laiką. Tačiau, kai pradedamas jausti nenoras bendrauti, kai tampa sunku atvirai kalbėtis, net jei seniau galėdavote kalbėtis ištisas valandas, o dabar reikia dėti daug pastangų, kad ištraukti bent keletą žodžių, tai jau signalas, kad santykiams kažkas negerai.

Jei pastebėjote, kad vienas ar daugiau šių signalų jau pasirodė jūsų santykiuose, nedelsdami atvirai ir nuoširdžiai pasikalbėkite su savo partneriu apie jūsų santykių problemas, apie jus vienijančias savybes, vertybes ir tikslus bei visais įmanomais būdais pasistenkite užkirsti kelią toksiškumui jūsų santykiuose.